Dieta pro chronickou gastritidu

Při sestavování stravy se bere v úvahu kyselost žaludeční šťávy (hypo- nebo hyperkyselinová varianta gastritidy). Během exacerbace je předepsána nejpřísnější strava. Jak se zlepšuje pohoda pacienta, strava se postupně rozšiřuje.

strava pro gastritidu

Popisy všech terapeutických diet jsou plné mnoha nepříliš příjemných a atraktivních slov, jako jsou odvarky, suflé, pudinky atd. Při pohledu na takový seznam často nemáte vůbec chuť na jídlo! Z povolených produktů však můžete připravit opravdu chutné a zdravé pokrmy pro celou rodinu. Například v nabídce drahých francouzských restaurací bude většina jídla vařena v páře. Je jasné, že poté, co jste od číšníka obdrželi část lahodných ryb, nebudete za to cítit žádné znechucení. Musíte jen strávit nějaký čas hledáním lahodných a zdravých receptů a zavést je do své každodenní stravy. Vyvážená strava vede nejen k léčbě základního onemocnění, ale také ke snížení hmotnosti a detoxikaci těla.

Pamatujte, že pacient s gastritidou je uražený a smutný, když sleduje, jak jeho domácnost ráda konzumuje smažené brambory s grilovaným kuřetem, salátem a pivem.

Dieta během exacerbace gastritidy

Účelem takové stravy je maximalizovat (mechanické, chemické a tepelné) šetření gastrointestinálního traktu, snížit zánět a zlepšit hojení sliznice.

Jedná se o dietu s nízkou energetickou hodnotou díky sacharidům a částečně bílkovinám a tukům. Jídlo se vaří v čistém stavu, vaří se ve vodě nebo vaří v páře a podává se v tekutém a kašovitém stavu. Velmi studená a teplá jídla jsou vyloučena. Strava: 6krát denně v malých porcích.

1. den onemocnění je nutné se zdržet jídla, je povoleno pít až 2 litry denně (šípkový vývar, sladký čaj s citronem). 2. den určete tekuté jídlo, želé, želé, masové suflé. 3. den jsou povoleny bílé sušenky, parní kotlety, masové kuličky, nízkotučný vývar, bramborová kaše nebo mrkev, kompot. Dále se strava postupně rozšiřuje.

Je třeba vyloučit:

 • káva, kakao, čokoláda, sycené nápoje, omáčky, koření;
 • surová zelenina a ovoce, včetně bobulí;
 • čerstvý chléb a moučné výrobky, zejména z máslového těsta;
 • fermentované mléčné nápoje, sýr, zakysaná smetana, tvaroh.

Seznam schválených produktů:

 • libové hovězí, telecí, králičí, kuřecí, krůtí, libové ryby (šťouchané nebo dušené suflé);
 • mléko, smetana, parní suflé z čerstvě připraveného tvarohu;
 • vejce na měkko nebo omeleta v páře;
 • tekutá kaše vyrobená z krupice, pohankové kaše, ovesných vloček a rýže s přídavkem mléka nebo smetany;
 • slabý čaj s mlékem nebo smetanou, džusy z čerstvého ovoce a bobulovin, zředěné vodou a cukrem, šípkový vývar;
 • máslo a rafinované rostlinné oleje se přidávají do hotových jídel.

Dieta v remisi

Strava se liší v závislosti na kyselosti žaludku.

Pokud je to nejběžnější varianta s vysokou kyselostí, potřebujete v určitých hodinách pravidelná frakční jídla (4–5krát denně) s vyloučením potravin, které stimulují produkci kyseliny. Takovými produkty jsou například bohaté vývary masa, ryb a hub. Měly by být nahrazeny chudými nebo mléčnými polévkami, které neutralizují přebytečnou kyselinu.

Alkohol, silná káva a čaj mají také sokogonický účinek. Ale sladké ovocné šťávy, neperlivé hydrogenuhličitanové minerální vody, kakao a všechny druhy želé velmi dobře „uhasí" příznaky nemoci. Kromě toho se budete muset vzdát produktů, které dráždí žaludeční sliznici - od všeho je vyloučeno pikantní, uzené, nakládané a smažené, tučné maso, drůbež, kachna, husa, masové konzervy. Ze zeleniny je nutné odmítnout bílé zelí, tuřín, ředkvičky, šťovík, cibuli; solená, nakládaná a nakládaná zelenina jsou vyloučeny.

Seznam schválených produktů:

 • pšeničný chléb vyrobený z mouky nejvyšší kvality včerejšího pečení nebo sušený; měli byste se zdržet žitného chleba, pečiva a listového těsta;
 • pára a vařené hovězí maso, mladé libové jehněčí maso, vepřové maso, kuřecí maso, krůtí maso, vařený jazyk, klobása;
 • obvykle nízkotučné rybí pokrmy, bez kůže, v kusu nebo ve formě kotlety; vařené ve vodě nebo v páře;
 • mléko, smetana, nekyselý kefír, jogurt, tvaroh ve formě suflé, líné knedlíky, pudink;
 • kaše vyrobená z krupice, pohanky, rýže, vařená ve vodě, mléko, poloviskózní, protlačené;
 • brambory, mrkev, řepa, květák, vařené ve vodě nebo v páře, ve formě suflé, bramborová kaše, pudinky v páře;
 • ovocné pyré, želé, želé, kompoty, med;
 • slabý čaj s mlékem, smetanou, sladkými šťávami z ovoce a bobulovin.

U chronické gastritidy s nízkou kyselostí by měla být ze stravy vyloučena také kořeněná, uzená a kořeněná jídla, která, jak již víme, kromě zvýšení kyselosti dráždí žaludeční sliznici. Ale masové a rybí vývary, které stimulují tvorbu kyselin, by měly být zavedeny do každodenní stravy. Je nutné z něj vyloučit ty potraviny a pokrmy, které jsou tráveny v žaludku po dlouhou dobu. Patří sem veškeré pečivo, palačinky, smažené koláče, rýže a žitný chléb.